ProfilaktykaLepiej zapobiegać niż leczyć, ta stara prawda sprawdza się doskonale w profilaktyce stomatologicznej. Pozwala zapobiegać próchnicy, chorobom przyzębia, zachować właściwą higienę jamy ustnej.

Jednym z zabiegów profilaktyki stomatologicznej jest usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling, wykonywany przy pomocy ultradźwięków. Zabieg nie tylko eliminuje z powierzchni zębów kamień nazębny, ale też przeciwdziała paradontozie.

Przebarwienia, osady na zębach powstałe po spożywaniu kawy, herbaty czy paleniu papierosów usuniemy dzięki zabiegowi jakim jest piaskowanie zębów. Zabieg jest bezpieczny, bezbolesny. Bywa uzupełnieniem skalingu.

Dobrym sposobem na ochronę przed próchnicą jest fluoryzacja zębów. Wykonuje się je nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych. Lakierowanie wzmacnia zęby i stosuje się je na przykład przy nadwrażliwości zębów. Dziecięce zęby zabezpieczamy profilaktycznie przed próchnicą także poprzez lakowanie zębów, czyli uszczelnianie bruzd i naturalnych zagłębień w stałych zębach. Szczeliny te są często miejscami, które trudno wyczyścić z resztek pokarmu, dlatego nielakowane sprzyjają rozwojowi próchnicy. Lakowanie skutecznie temu przeciwdziała.