botulinaNie ma w świecie medycyny estetycznej bardziej przebadanej i sprawdzonej substancji niż toksyna botulinowa, potocznie nazywana botuliną czy botoksem. Pojawiła się już w latach 80. ubiegłego wieku i od razu podbiła serca kobiet, które od zawsze poszukiwały metod zapobiegania starzeniu się skóry. Korekcja zmarszczek mimicznych to problem estetyczny, z którym botulina doskonale sobie radzi. Wykorzystuje się ją do tej pory, ze względu na dobre opinie i efekty, cieszy się dużym powodzeniem wśród pacjentów.

Wskazania do zastosowania toksyny botulinowej to między innymi:  korekcja pionowych zmarszczek na czole, korekcja tak zwanej gładzizny, czyli centralnej linii marszczenia brwi, korekcja tak zwanych kurzych łapek. Botulinę stosuje się również w przypadku zmarszczek szyi, leczenia nadpotliwości i bruksizmu, czyli mimowolnego zgrzytania zębami.

Działanie toksyny botulinowej polega na blokowaniu przewodnictwa mięśniowo- nerwowego, czego efektem jest „relaksacja” mięśnia. Po paru dniach od zabiegu, następuje jego rozluźnienie i wygładzenie  zmarszczki.